Offentligt finansierade scenkonstinstitutioner
Pension
För offentligt finansierade scenkonstinstitutioner gäller ITP 1, enligt en överenskommelse mellan Svensk Scenkonst och PTK:s förhandlingsgrupp Svensk Scenkonst från 2015. Sedan 2017 finns även ett kompletterande kollektivavtal om Flexpension för scenkonstföretag som tecknas mellan Svensk Scenkonst och PTK:s förhandlingsgrupp Svensk Scenkonst.
Nya medlemmar som före inträdet i Svensk Scenkonst var bundna av ITP 1 och 2 har även efter inträdet ITP 1 och 2.
Tjänstepensionen faktureras månadsvis av administrationsbolaget Collectum. Aktuell information om ITP-premiernas storlek och hur de betalas ges av Collectum, som även beräknar och fakturerar premierna för Flexpension. För detta tecknar du som arbetsgivare ett administrationsavtal direkt med Collectum.
För verksamheter som omfattades av den så kallade PISA-förordningen (förordning 2003:56 om tjänstepension och tjänstegrupplivförsäkring för vissa arbetstagare med ickestatlig anställning) gäller även kollektivavtal om Tilläggspremier. Tilläggspremierna kompenserar för bytet från ett förmånsbestämt till ett avgiftsbestämt pensionssystem under pågående yrkesliv. Dessa ska räknas fram av arbetsgivaren enligt premietabellen nedan och betalas in en gång per år i januari till Collectum.
För 2023 gäller följande premier alla verksamheter:
- ITP 1: 4,5 % upp till lönegränsen 7,5 ibb/år (46 438 kr/mån) respektive 30 % över lönegränsen (till 66 år).
- Flexpension: 1,1 % från och med 1 april 2022 på hela lönen (till 66 år)
Endast för medlemmar
Du måste vara inloggad medlem för att komma åt den här informationen.
Om du tillhör ett medlemsföretag men inte har någon inloggning kontakta då Åsa Malmkvist på asa.malmkvist@svenskscenkonst.se eller telefonnummer: 08-4408384