Hoppa till innehåll
<span id="hs_cos_wrapper_name" class="hs_cos_wrapper hs_cos_wrapper_meta_field hs_cos_wrapper_type_text" style="" data-hs-cos-general-type="meta_field" data-hs-cos-type="text" >Införandet av nya ersättningsregler för musikanvändare senareläggs</span>
2025-01-26

Införandet av nya ersättningsregler för musikanvändare senareläggs

Till följd av en EU dom föreslog regeringen i en promemoria att nya ersättningsregler för musikanvändare skulle införas i Sverige den 1 mars 2025.

I sitt remissvar framhöll Svensk Scenkonst att regeländringen riskerar att få omfattande negativa konsekvenser för den svenska scenkonsten i allmänhet, och den svenska musikbranschen i synnerhet. Svensk Scenkonst ansåg också att den föreslagna tidpunkten för ikraftträdande innebar en för kort omställningstid för berörda verksamheter.

Efter avslutad remissrunda har regeringen beslutat att förlänga tidsfristen för ikraftträdandet till den 1 juli 2025. Du kan ta del av regeringens beslut här.

 

Dela: