
Folk och Kultur
Svensk Scenkonst medverkar årligen vid Folk och Kultur genom att arrangera ett flertal aktuella kulturpolitiska seminarier i samarbete med andra parter inom scenkonstområdet.
Den 5 och 6 februari arrangerade vi tre seminarier om scenkonstens och kulturens angelägna frågor. Här kan du se våra sändningar i efterhand.
Du kan också titta via vår Youtubekanal
Våra seminarier på Folk och Kultur 2025
Onsdag 5 februari
Kl. 15.00-15.45
VEM BETALAR FÖR KULTUREN?
Det är ingen hemlighet att kulturen förväntas komplettera sin finansiering, men är det verkligen kompletterande finansiering som ska hjälpa kulturen uppnå de kulturpolitiska målen och tillgängliggöra kultur till medborgaren? Och hur ser läget ut idag för scener och museer i Sverige? Vilka är hindren och vilka konsekvenser kan det få dagens mångfald av aktörer om den kompletterande finansieringen får större genomslag? I en aktuell rapport hörs förhoppningar och farhågor från cheferna för de svenska scenerna och museerna.
Medverkande: Mikael Brännvall, VD Svensk Scenkonst, Gunnar Ardelius, generalsekreterare Sveriges Museer, Pelle Amberntsson, utredare Myndigheten för Kulturanalys, och Kristina Axén Olin, kulturpolitisk talesperson (M) Kulturutskottet, Azadeh Rojhan, ledamot (S), kulturutskottet. Moderator är Sharon Jåma.
Arrangör: Svensk Scenkonst och Sveriges Museer
Plats: Lokomotivet
Torsdag 6 februari
Kl. 10.15-11.15
VAD SÄGER DE POLITISKA UNGDOMSFÖRBUNDEN OM DEN NATIONELLA KULTURPOLITIKEN?
Även i år låter vi landets unga politiska företrädare ge sin syn på kulturpolitiken, i en högaktuell utfrågning av företrädarna för flera politiska partiers ungdomsförbund. Hur ska kulturens finansiering se ut i framtiden? Ska det finnas kultur tillgängligt i hela landet? Och vilken dynamisk effekt kan en nationell kulturpolitik ha på samhället i övrigt? Missa inte detta viktiga kulturpolitiska samtal om den nationella politikens betydelse för Sveriges kulturliv!
Utfrågningen hålls av Mikael Brännvall, VD Svensk Scenkonst, och Gunnar Ardelius, generalsekreterare Sveriges Museer.
Arrangör: Svensk Scenkonst och Sveriges Museer
Plats: Lokomotivet
Kl. 13.00-13.45
”HALLÅ SVERGE, VI LURER PÅ, KAN DU NÅ MÅLENE - ALLA BARN OG UNGES RETT TILL SCENEKUNST?
Hur kan vi skapa en nationell struktur som säkerställer att alla elever får uppleva scenkonst under sin skolgång? ASSITEJs två rapporter ”Spelar mindre roll” från 2022 och ”Kom Scenkonst” från 2023 visar att skillnaderna i hur mycket kultur barn får möta i skolan är stora i landet, och att skolans resurser är otillräckliga. Svensk Scenkonsts rapport "Scenkonstens roll för barn- och ungdomskulturen" från 2022 belyste vilka insatser som behövs för att stärka barn och ungas tillgång till scenkonst.
Den Kulturelle Skolesekken i Norge är ett nationellt system med tydlig finansiering, samordning och kvalitetssäkring för att garantera alla barn och unga tillgång till scenkonst.
Samtalet kommer att belysa hur vi i Sverige kan inspireras av vårt grannland Norge för att skapa en jämlik, effektiv och fungerande struktur där alla elever upp till och med gymnasiet får tre kulturupplevelser per år.
Medverkande: Birgitta Svendén, ordförande Svensk Scenkonst, Michael Cocke, ordförande ASSITEJ Sverige, Kristina Axén Olin, kulturpolitisk talesperson (M), Kulturutskottet,Azadeh Rajhan, ledamot (S), kulturutskottet och Ragnhild Tronstad, ämnesansvarig scenkonst inom Den Kulturelle Skolesekken/myndigheten Kulturtanken
Arrangör: Svensk Scenkonst och ASSITEJ Sverige
Plats: Lokomotivet
Övriga seminarier där Svensk Scenkonst medverkade
Hjälp, vi har växtvärk!
6 februari kl. 9.00-9.45
Plats: Munktellsalen, Hotel Bolinder Munktell
Arrangör: Dansalliansen
Dansen är, trots sin mångtusenåriga historia, ett relativt ungt kulturpolitiskt område. Mycket har hänt sedan dansen synliggjordes som kulturpolitiskt område 1996. Området har vuxit starkt, inte minst på grund av danskonstens potential som ett konstområde med en dynamisk, diversifierad och internationaliserad konstnärlig miljö och en växande (ofta ny!) publik. Danskonstens infrastruktur har också stärkts, bland annat tack vare Handlingsprogrammet för den professionella dansen 2005.
Men - möjligheten att skapa och möta danskonst hämmas fortfarande av en bristande infrastruktur. Det skapar hinder för konstnärlig innovation och hämmar mångfald och återväxt. Bristerna hindrar också konstområdets möte med en nyfiket växande publik i alla åldrar och i alla delar av landet.
Vad behövs för att ta tillvara utvecklingen och fortsätta framåt? Hur kan den tillväxt som har skett under den senaste 20-årsperioden, av såväl konstnärer som publik, ta nästa steg?
Staten (regionerna) och kapitalet
6 februari kl. 11.30-12.15
Plats: Kugghjulet, Hotell Bolinder Munktell
Arrangör: Regional Musik i Sverige
Står vi inför ett paradigmskifte i Sverige och är flernivåstyret hotat? Vad händer om staten ekonomiskt drar sig ur mer och mer ur Kultursamverkansmodellen? Hur ska de regionala musikinstitutionerna i hela landet navigera och hur påverkar det såväl tillgången till kultur för medborgarna som arbetstillfällen för frilansande musiker?
Ett samtal mellan företrädare på regionala musikinstitutioner, Regional Musik i Sverige och arbetsgivar- och branschorganisationen Svensk Scenkonst.
Kultur, konstnärlig frihet och beredskap
6 februari kl. 13.00-13.45
Plats: C-hallen, Munktellmuseet
Arrangör: Statens kulturråd och Konstnärsnämnden
Vilken roll spelar kulturen i en tid av hot, antidemokratiska krafter och krig. Behövs en beredskap även för bevarandet av konstnärlig frihet och tillgången till fri kultur? Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har många myndigheter i Sverige haft kontakt med kollegor i Ukraina och vi följer krigets utveckling och den inverkan den har på samhället. Att utrota Ukrainas kulturarv och samtida kulturliv är av särskilt intresse för Ryssland. Förödelsen och förlusterna är svåra att överblicka. Men språket och kulturen visar sig vara avgörande för befolkningens motståndskraft. I Sverige har vi som kulturmyndigheter fört samtal om kulturens roll i kris och krig med varandra, med regionerna och med kultursektorns företrädare för att förstå hur vi kan öka beredskapen inom vår del av det civila samhället.
Är evenemangen en ny basnäring?
6 februari kl. 15.45-16.30
Plats: Munktellsalen, Hotel Bolinder Munktell
Arrangör: VG Live & Svensk Live
Det sägs att evenemangsbranschen är den nya basnäringen och om så är fallet så krävs det framåtblickande strategier för att evenemangen ska blomstra och utvecklas.
Det behövs ett starkare samarbete mellan kultur och näring. Med utgångspunkt från statistik om evenemangsnäringen samt turistekonomiska beräkningar tar vi oss an frågan. Hur kan Sverige bli bättre på evenemang? Vad krävs? Vad saknas?
Vad har vi för målbild för att möta den hårda konkurrensen från andra länder?