
Hyresmodellerna för statens kulturfastigheter ses över
Den 1 september höll finansmarknadsminister Niklas Wykman och kulturminister Parisa Liljestrand en pressbriefing om kulturfastigheter i Statens fastighetsverks bestånd.
Svensk Scenkonst välkomnar att regeringen gör en översyn av en alternativ hyresmodell utöver de två hyresmodeller som redan finns för statens kulturfastigheter. Hyreshöjningar och andra hyresrelaterade frågor är ett stort bekymmer för branschen som under lång tid sett ett ökat glapp mellan anslagen och kostnaderna.
– Det är bra att regeringen ser att dagens hyresmodeller inte fungerar och att det behövs en förändring. En översyn måste ske skyndsamt och det är nödvändigt att hitta ett system med hyresnivåer som är förutsägbara och täcks av kulturinstitutionernas anslag. Om frågan inte hanteras på rätt sätt finns stor risk för att det konstnärliga innehållet utarmas, säger Svensk Scenkonsts VD Mikael Brännvall.